Kuro politika: kaip sutaupyti pilant kurą į nuomotą automobilį?
Vienos autonuomos kompanijos aiškiai nurodo, kokią kuro politiką taiko, o kitos apie tai užsimena tik autonuomos taisyklėse, kurias ne visi klientai perskaito. Pasigilinti į taisykles ir jose aprašytą kuro politiką vertėtų, nes tai gali padėti sutaupyti nemažai pinigų ir apsisaugoti nuo nepatikimų autonuomos kompanijų.
Kas yra kuro politika, taikoma nuomojamiems automobiliams?
Kuro politika, dažnai vadinama degalų arba kuro bako politika, yra taisyklės dėl degalų, kurias nustato automobilių nuomos kompanija. Kuro politika reikalinga tam, kad klientas tiksliai žinotų, ko tikėtis gaunant ir grąžinant automobilį, t.y. :
- kiek degalų bus automobilyje jį pasiimant;
- kiek degalų turi būti bake grąžinant automobilį;
- ar yra papildomi mokesčiai, ir jei taip – kokie, jei automobilis bus grąžinamas su mažesniu kiekiu degalų nei susitarta.
Populiariausios yra šios kuro bako politikos:
- Tuščias/Tuščias (Empty/Empty)
- Kiek pasiėmiau, tek ir grąžinu (Like for Like; As Rented)
- Pilnas/pilnas (Full gas policy; Full tank; Full for Full)
Kuro politika „Tuščias/Tuščias”
Ši kuro politika reiškia, kad klientas gauna automobilį su tuščiu baku ir visai nesvarbu, kiek degalų liko grąžinant transporto priemonę.
Ši degalų politika yra nepalankiausia klientui.
Visų pirma, kelionės pradžioje, vos tik užvedus variklį pradeda degti tuščio bako lemputė. Tokia situacija lengvai gali sukelti stresą, nes nėra aišku, kada ta lemputė pradėjo degti ir kiek kilometrų dar galima nuvažiuoti.
Antra, vos tik pradėjęs kelionę žmogus turi ieškoti artimiausios degalinės. Paprastai jos yra kelių ar keliolikos kilometrų atstumu nuo autonuomos vietos. Gerai, jei žmogus vietinis, bet juk būna ir kitaip.
Įsivaizduokim: užsienio turistų šeima su mažamečiais vaikais išlipa iš naktinio 7 val. skrydžio, tempia didelius lagaminus mėnesio atostogoms Lietuvoje; visi pavargę, nevalgę, neišsimiegoję ar šiaip nelaimingi. Pagaliau visi susėda į išnuomotą automobilį, užsisega saugos diržus ir norėtų ramiai keliauti į viešbutį kitame mieste, bet reikia skubiai ieškoti degalinės. Naktį. Žiemą. Tą tikrą snieguotą lietuvišką žiemą, kuri kelininkus vėl ištiko netikėtai.
Trečia, pilant degalus reikia tiksliai žinoti, kiek degalų sunaudoja automobilis ir apgalvoti, kiek kilometrų planuojate nuvažiuoti. Kodėl? Automobilį grąžinti reikės tuščiu baku, o jei jame bus likę kažkiek degalų, už tai nebus grąžinti pinigai. Kuro bake likę degalai bus „dovana“ autonuomos kompanijai.
Skaičiavimas ir planavimas gali apsunkina kelionę, tad žmonės paprastai pila kurą „iš akies“, kas dažniausiai baigiasi tuo, kad kelionės pabaigoje lieka nemažai degalų. Vieni renkasi „išvažinėti“ degalus, t.y. sukti ratus be tikslo, kad tik bakas būtų tuštesnis. Kiti tuo tarpu grąžina automobilį su puspilniu baku autonuomos kompanijai ir taip neplanuotai pasididina išlaidas automobiliui.
Kuro politika „Kiek pasiėmiau, tek ir grąžinu”
Tokia kuro politika reiškia, kad grąžinant automobilį bake turi būti lygiai tiek pat degalų, kiek jų buvo pasiimant transporto priemonę. Jei bake lieka daugiau degalų, nei buvo kelionės pradžioje, už tai nebus jokių nuolaidų ar sumažinto nuomos mokesčio, tačiau jei kelių litrų trūks, klientui gali tekti sumokėti papildomai.
Visų pirma, gali būti taikomas mokestis už trūkstamus degalus. Paprastai tai vadinama logistikos arba kuro pripylimo mokesčiu, kurį reikia sumokėti už kuro pristatymą. Patikimos autonuomos kompanijos, nesiekiančios tokiu būdu uždirbti iš klientų, visai neima tokio mokesčio arba jis yra visai nedidelis, pavyzdžiui, 5 ar 15 eur. Lietuvoje veikia ir tokios kompanijos, kurios už kuro pristatymą taiko 105-270 eur mokestį.
TopRent neima jokio papildomo mokesčio už kuro pristatymą.
Antra, reikės sumokėti už trūkstamus kuro litrus. Reikia pastebėti, kad autonuomos kompanijos paprastai turi nusistačiusios fiksuotą kuro kainą, nesvarbu, automobilis naudoja benziną ar dyzeliną, taip pat neatsižvelgiama į rinkos kainą. Įprasta degalų litro kaina yra 2,5-3 eur.
Ši politika panaši į Tuščias/Tuščias tuo, kad reikia skaičiuoti planuojamus nuvažiuoti kilometrus ir žinoti, kiek kuro šimtui kilometrų sunaudoja automobilis.
Klientas patirs nuostolį abiems atvejais: ir kai automobilis grąžinamas su per daug degalų, ir kai degalų yra per mažai, tad ši kuro politika nėra itin palanki klientui.
Degalų bako politika „Pilnas/Pilnas”
Pilnas/Pilnas kuro politika reiškia, kad klientas gauna automobilį su pilnu kuro baku ir grąžinant automobilį bakas taip pat turi būti pilnas.
Tai – klientui palankiausia kuro politika, nes klientas užpila tiek degalų, kiek sunaudojo ir už kurą sumoka rinkos kaina, o ne ta, kurią nustatė autonuomos kompanija. Be to, tai ir mažiausiai streso sukelianti kuro politika, nes pasiėmus automobilį nedegs lemputė, įspėjanti apie tuščią baką, nereikės ieškoti artimiausios degalinės, o iš karto bus galima keliauti savo suplanuotu maršrutu.
Prieš grąžinant automobilį reikia pripilti pilną baką – tą galėsite padaryti artimiausioje degalinėje. Degalinės yra poros kilometrų atstumu nuo visų TopRent automobilių pasiėmimo vietų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Artimiausia degalinė nuo Palangos oro uosto nutolusi 6 km.
Rekomenduojame išsisaugoti kvitą, kurį gavote pirkdami degalus, jo gali prireikti, jei kiltų klausimų priduodant automobilį.
TopRent vadybininkai niekada neprašo kvitų, tačiau kitos autonuomos kompanijos gali jo reikalauti. Pasitaikė atvejų, kai klientai turėjo mokėti papildomus mokesčius vien dėl to, kad neturėjo kvito, nors bakas buvo visiškai pilnas.
Jei nežinote, kur arčiausiai yra degalinė, pasiteiraukite automobilių nuomos vadybininko.
Patariame:
1. Jei tik įmanoma, rinktis Pilnas/Pilnas kuro politiką
2. Pasiteirauti, kokie papildomi mokesčiai gresia negrąžinus automobilio su pilnu baku
3. Išsiaiškinti, kur yra artimiausia degalinė šalia automobilio grąžinimo vietos